Kompresívna liečba je nenahraditeľnou súčasťou komplexnej starostlivosti o pacientov s chronickými žilovými a lymfatickými ochoreniami. Kompresívna terapia a rehabilitácia pomáhajú pri poruchách žilovo-svalovej pumpy lýtkových svalov, napomáhajú k návratu krvi späť smerom k srdcu z dolných končatín a pomocou adekvátnych cvikov zlepšujú funkciu svalovej pumpy lýtkových svalov.
Týmto sa znižuje nedomykavosť žilových chlopní, riziko rozširovania žilovej steny a zlepšuje žilový návrat krvi. Jedná sa o jednoduchý a stále viac rozšírený spôsob liečenia všetkých štádií chronickej žilovej nedostatočnosti, ide o nezastupiteľný druh liečby týchto ochorení pomocou elastických obväzov, kompresívnych pančúch alebo prístrojovej kompresie, ktorými sa nahrádza nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzuje sa preplňovanie povrchových žíl a zrýchľuje žilový prietok. Medzi formy kompresívnej liečby patria: kompresívna bandáž, kompresívne pančuchy a návleky a prístrojová kompresívna liečba.
Prečo je kompresívna terapia dôležitá?
Pokiaľ pacient nosí zdravotné kompresívne pančuchy, sám pocíti znižovanie bolesti, ťažoby, tlaku alebo opuchu svojich nôh. Znamená to pre neho zlepšenie kvality života, kedy postupne ustupuje bolesť, úzkosť, ale i poruchy spánku spôsobené nočnými kŕčmi. V žilovom systéme človeka kompresívna terapia znižuje stupeň nedomykavosti žilných chlopní, čím znižuje riziko rozširovania ciev, napomáha spätnému prúdeniu krvi. Zlepšuje návrat krvi zo žíl a zmenšuje tvorbu opuchu, zužuje rozšírené žily, zvyšuje rýchlosť prúdenia žilovej krvi a
zvyšuje výkon žilovo-svalovej pumpy. Nevyhnutné je uvedomiť si, že pri začínajúcich prejavoch ochorenia, keď sú prítomné len metličkové varixy a sieťové varixy, postačuje v mnohých prípadoch preventívna kompresia. Využívajú sa na ňu preventívne podporné pančuchy spĺňajúce požiadavku postupne klesajúceho tlaku na končatinu – t.j. najsilnejšie tlačia v oblasti členkov a smerom nahor ich tlak klesá, vyvíjajú však slabší tlak ako liečebné kompresívne pančuchy. Preto sa príjemnejšie nosia a lepšie tolerujú. Veľká časť pacientov v úvode podcení využívanie tejto pomôcky, a tým sa urýchli progresia ochorenia. Pokiaľ sa objavia opuchy, veľké varikózne žily alebo kožné zmeny, liečba vyžaduje nosenie silnejších kompresívnych pančúch s tzv. liečebným tlakom. Len ten zaručuje, že sa významne spomalí alebo zastaví zhoršovanie ochorenia.
Priebeh kompresívnej terapie
V akútnom štádiu (liečebná fáza) sa na kompresiu používajú krátkoťažné obvínadlá prostredníctvom tzv. bandážovania, ktoré si vyžaduje správnu obväzovú techniku vykonávanú školeným personálom. Obvínadla je možné ponechať na končatine niekoľko dní a tiež aj počas noci. Používajú sa najmä pri doteraz neliečených opuchoch, pri akútnej žilovej trombóze s výrazným opuchom končatiny a v akútnom štádiu žilovej nedostatočnosti takmer u všetkých pacientov. Najvhodnejšie sú v prípade neforemných, silných končatín, pretože sa lepšie prispôsobujú ich tvaru, pričom stupeň kompresie závisí najmä od ťažnosti obvínadla, zakrivenia a obvodu končatín, zručnosti bandážovania, od počtu vrstiev a pohybovej aktivity.
V druhej fáze (udržiavacia fáza) po stabilizácii stavu sa na kompresiu používajú obvínadlá s dlhým ťahom alebo medicínske kompresívne pančuchy výlučne iba počas dňa. V tomto prípade už ide o liečbu dlhodobú, ktorú je možné aplikovať až po ústupe opuchov. V porovnaní s prvou fázou je však jej aplikácia jednoduchšia a pančuchy sú vzhľadovo menej nápadné, napriek tomu poskytujú pomerne vysoký a konštantný protitlak, ktorý smeruje k výraznému zníženiu zvýšeného žilový tlaku v končatinách. Pacient má byť už hneď na začiatku liečby poučený o jej význame, technike a čase aplikácie, zároveň však aj o starostlivosti o kompresívnu pomôcku i pokožku.
Kompresívne elastické pančuchy
Ako fungujú kompresívne pančuchy?
Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti je to, že oslabené žilové steny pod vplyvom najrôznejších faktorov „povolia“. Úlohou sťahujúcich (kompresívnych) pančúch je primerane pevne stiahnuť nohu, čím sa vytvorí na rozšírené žily tlak, ktorý zúži ich prierez. Vďaka tomu sa môžu žilové chlopne lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Lepší tok krvi smerom ku srdcu znižuje aj nebezpečenstvo vzniku trombózy a následne aj embólie.
Najčastejšie dôvody pre použitie kompresívnych pančúch
- primárne či sekundárne kŕčové žily a s tehotenské kŕčové žily,
- prevencia opätovného vzniku trombózy po prekonaných žilových trombózach a povrchových zápaloch žíl,
- akékoľvek dôsledky chronickej žilovej nedostatočnosti,
- sklerotizácia varixov a chirurgický zásah do žilového systému,
- pri lipedéme (tukový opuch dolných končatín),
- pri všetkých formách lymfatických opuchov dolných končatín,
- pri pooperačných a poúrazových opuchoch,
- pri akútnej žilovej trombóze a akútnom zápale žíl,
- pri vredoch predkolenia žilového pôvodu aj po ich zhojení,
- pri vrodených cievnych anomáliách,
- prevencia opuchov v tehotenstve,
- akútne štádium rozsiahlej žilovej trombózy (protibolestivý, protiedémový účinok, zvyšovanie prietoku krvi hlbokými žilami),
- žilové vredy predkolenia (osobitná forma dvojitých kompresívnych pančúch),
- prevencia cestovnej trombózy
Pri prevencii vzniku týchto komplikácií pri predpise kompresívnej liečby má význam presná anamnéza, klinické vyšetrenie a základné angiologické vyšetrenie.
Druhy kompresívnych pančúch
Existuje viacero typov kompresívnych pančúch, materiálov, z ktorých sú vyrábané (prírodný latex, elastan, mikrovlákno, polyamid, viskóza, lycra, bavlna či hodváb) i viacero kompresívnych tried, do ktorých sú rozdelené podľa tlaku na pôsobiaceho na končatinu. Ošetrujúci lekár podľa druhu a štádia ochorenia rozhoduje, aký typ a akú kompresívnu triedu u konkrétneho pacienta zvolí. Vo všeobecnosti to môžu byť kompresívne pančuchy ako:
- podkolienky (od prstov po kolená),
- polostehenné (do polovice stehna) a stehenné pančuchy (po slabiny),
- pančuchy so samodržiacim lemom, krajkou, s upínaním v páse,
- dámske, pánske a tehotenské pančuchové nohavice
Pančuchy môžu byť v prevedení s otvorenou alebo zatvorenou špičkou okrem pančuchových nohavíc, ktoré majú len zatvorenú špičku, pričom u všetkých pančúch musí byť vypletená päta. Pokiaľ ide o liečbu primárnych lymfatických opuchov, pančucha musí mať vypletenú aj špičku. Pre liečbu opuchov horných končatín sú určené ramenné návleky od zápästia, prípadne dorza ruky alebo aj s vypletením palca či všetkých prstov. K základnému materiálu sa často pridávajú ďalšie zložky, ktoré pôsobia priaznivo na kožu: bavlna (lepšiu znášanlivosť), hodváb a lycra (krajší vzhľad), striebro a acetát (antimikrobiálny účinok majú častice striebra, ktoré bránia množeniu baktérií a zabraňujú aj tvorbe zápachu).
Výber kompresívnych pančúch
Rozhodujúcim kritériom pre výber konkrétneho typu kompresívnych pančúch je tlak, ktorý vyvoláva pančucha v najužšom mieste v oblasti členka. Sila tlaku kompresie zodpovedá žilovému tlaku pri chôdzi v oblasti členka a lekár ju volí na základe presnej diagnózy ochorenia. Kompresívne pančuchy sú takto rozdelené do štyroch kompresívnych tried (bližšie tabuľka). I. kompresívna trieda slúži najmä pri opuchoch končatín pri dlhšom sedení a státí, v tehotenstve (aj bez kŕčových žíl) a pri začínajúcich prejavoch chronickej žilovej nedostatočnosti s retikulárnymi varixami a mikrovarixami. II. – IV. kompresívna trieda sa indikuje pri najzávažnejších formách žilovej nedostatočnosti a pri lymfatických opuchoch.
Aby bol zabezpečený adekvátny liečebný efekt, zdravotné kompresívne pančuchy by mali spĺňať požadované technologické parametre Testované výrobky sú certifikované a označené ochrannou známkou kvality. Tento systém kvality je zavedený vo väčšine štátov Európskej únie. Na kompresívne pančuchy II. až IV. triedy môže na základe presných rozmerov vypísať zdravotný poukaz lekár (angiológ, cievny chirurg, chirurg, internista, dermatológ, onkológ, tehotným ženám aj gynekológ) a sú čiastočne alebo úplne hradené zdravotnou poisťovňou dvakrát do roka. Pančuchy má predpisovať ten lekár, ktorý najlepšie pozná obehové pomery pacienta.
Kompresívna liečba sa musí aplikovať ráno, najlepšie v čase vstávania z postele, kedy je venózny systém vďaka horizontálnej polohe vyprázdnený. Dôležitá je správna voľba veľkosti pančuchy i správna voľba materiálu. Ak je pacient dobre poučený o navliekaní pančuchy i jej ošetrovaní, rýchlo si na ňu zvykne a stane sa jeho každodennou pomôckou v boji s týmto chronickým ochorením.
Rozdelenie kompresívnych pančúch podľa tlaku
Trieda | Kompresia | Tlak nad členkom mmHg | Účinok – povrchový | Účinok – hlboký | Indikácia |
I. | mierna | 15 – 21 | + | 0 | prevencia trombózy, statické edémy, metličky, retikulárne žily, gravidita |
II. | stredná | 23 – 32 | ++ | + | varixy (kmeňové a vetvové) po operácii, sklerotizácia varixov |
III. | silná | 34 – 46 | +++ | ++ | pokročilé atrofické kožné zmeny, zhojený vred predkolenia, lymfedém |
IV. | extra silná | >49 | +++++ | +++ | lymfedém |
Nežiadúce účinky kompresívnej liečby
Môžu byť vyvolané dlhodobým a nadmerným pôsobením tlaku pančuchy, nadmernou fyzickou námahou pri ich navliekaní, najmä ak ide o vysokú kompresiu, kedy dochádza súčasne k zvýšeniu vnútrobrušného a vnútrohrudného tlaku. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky kompresívnej liečby je možné zaradiť:
- zhoršenie srdcovej slabosti presunom tekutiny z dolných končatín do malého obehu,
- zhoršenie anginózne záchvaty,
- nekontrolovaná hypertenzia,
- zhoršenie prekrvenia končatín pri závažnej poruche periférneho ochorenia,
- lokálna alergia (silikón ako alergén),
- poškodenie periférnych nervov zhoršuje subjektívne prejavy pri kompresívnej liečbe, úzkostné neurózy vedú k vzniku dýchavice, psychickému napätiu aj búšeniu srdca
Problematické oblasti pri kompresívnej liečbe
- deformity kĺbov a nôh, najmä palcov,
- stavy po náhrade bedrových kĺbov,
- ochorenia medzistavcových platničiek znemožňujúce navlečenie pančuchy,
- kožné mykózy či hnisavé infekcie kože s mokvaním (skôr hygienický problém),
- kozmetické dôvody (najmä u mladších žien) a diskomfort počas horúcich dní